Niezależnie od tego, czy masz atletyczną figurę, jesteś wysoki, czy Twoim problemem jest kilka „nadprogramowych” kilogramów, odpowiednio dobrany garnitur zamaskuje mankamenty, podkreśli mocne punkty sylwetki i wizualnie ją wymodeluje. Na co zwrócić uwagę przy wyborze garnituru? Jak się okazuje, nie tylko na aktualne trendy. Oto kilka sprawdzonych porad, które warto poznać przed wybraniem się na poszukiwania idealnego modelu.

Garnitur dla sylwetki masywnej

Jeśli masz masywną sylwetkę, odpowiednio dobrany garnitur jest Twoim największym sprzymierzeńcem. Wysmukli Cię i pomoże ukryć chociażby wystający brzuch. Puszyści panowie często popełniają fatalny błąd, decydując się na te w zbyt dużych rozmiarach, które jednak, zamiast zamaskować mankamenty, optycznie dodają ciężkości. Najlepszy garnitur dla pana młodego czy biznesmena, narzekających na nadwagę, to ten o kroju regular fit. Taliowane mogą ograniczać zakres ruchu i nieestetycznie marszczyć się chociażby w okolicy talii. Wybierz model w ciemniejszych barwach, monochromatyczny, w prążek lub pionowe linie, uszyty z tkaniny o niskiej lub średniej gramaturze, czyli stosunkowo cienki.

Nogawki spodni mogą się subtelnie zwężać od linii kolan, ale nie powinny marszczyć się na bucie ani skracać nóg mankietem. Zaprasowany kant dodatkowo „wyciągnie” sylwetkę. Marynarka kończąca się w miejscu, w którym zaczynają się uda, zamaskuje kłopotliwe strefy. Zwróć uwagę na detale, takie jak klapy. Nieco szersze wyrównają proporcje między ramionami a brzuchem, a zakończone w szpic wysmuklą skuteczniej, niż klasyczne otwarte.

Sprawdzonym patentem jest też wybór poszetki w kontrastowym kolorze, odwracającej uwagę od brzucha. Kropką nad i będzie krawat, koniecznie w kolorze kontrastującym z odcieniem koszuli i niezbyt wąski. 

Garnitur dla sylwetki atletycznej

Masz sylwetkę atletyczną, z mocno rozbudowaną muskulaturą ramion i wąskimi biodrami? Staraj się unikać mocnych kolorów i ekstrawaganckich wzorów, również w dodatkach. Ciemnoszary czy granatowy garnitur będą najlepszym wyborem. Marynarka nie powinna mieć wypełnionych ramion czy wąskich albo bardzo szerokich wyłogów, które zaburzą proporcje. Wybierz model delikatnie taliowany. W tej perfekcyjnie dobranej materiał w okolicy pach i na plecach nie marszczy się, a Ty zachowujesz pełną swobodę ruchów. 

Wybierz spodnie o kroju regular, czyli z prostymi nogawkami albo nieznacznie zwężane. Zadbaj o detale: możesz zrezygnować z poszetki, która dodatkowo poszerzy linię barków czy krawata w kontrastowym odcieniu, ale dodaj buty o masywnej formie, równoważące górę sylwetki. 

Garnitur dla szczupłej i wysokiej osoby

Jeśli jesteś szczupłym i wysokim mężczyzną, nie musisz się obawiać jasnych kolorów. Będziesz w nich wyglądał zdecydowanie lepiej, niż w ciemnych modelach! W tych osoby o strzelistej sylwetce prezentują się wręcz karykaturalnie. Dobrym pomysłem są też wzory, jednak podłużne paski i prążki zostaw masywniej zbudowanych kolegom. W Twoim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się chociażby szary garnitur w granatową kratę . Spodnie mogą mieć niższy stan i mankiet, wieńczący nogawkę. To rozwiązanie, które pozwoli stworzyć pożądany efekt bardziej masywnych nóg. Włóż w szlufki pasek w kontrastowym kolorze, który stworzy linię poziomą, optycznie „skracającą” sylwetkę. Skuś się też na więcej poziomych linii, na przykład na krawacie czy w formie złożonej poszetki. Najlepsza marynarka to ta z wypełnieniem w ramionach. Może być taliowana (o kroju slim fit). Jeśli chcesz wybrać marynarkę z wąskimi klapami, sięgnij po te szalowe, jak w dostępnym w naszym sklepie garniturze z satynowym kołnierzem. Wykorzystaj też trik stylistów gwiazd: ostatni guzik od góry w marynarkach dla szczupłych panów może znajdować się nieco wyżej – nad talią. Dobrym pomysłem w przypadku panów wysokich są zestawy skoordynowane, na przykład z marynarką w kratę i gładkimi, ciemnymi spodniami.

Garnitur dla niskiego mężczyzny

Niscy mężczyźni powinni wystrzegać się dużych wzorów, które mogą przytłoczyć ich sylwetkę. Jednak granatowy garnitur w subtelną czarną kratę czy szary w granatową są doskonałym wyborem, podobnie jak prążek. Wystrzegaj się za długich marynarek, skracających wizualnie nogi. Jej dół powinien dzielić sylwetkę dokładnie w połowie. Błędem jest noszenie przez niskich panów spodni z nogawkami zwijającymi się w harmonijkę na bucie oraz zaburzających proporcje luźnych fasonów. W przypadku osób niskich istotne są też detale, takie jak pasek w kolorze spodni czy mankiety koszuli, które obligatoryjnie muszą wystawać spod rękawów marynarki. Te powinny kończyć się około 1,5 cm powyżej nadgarstka. 

Perfekcyjnie dobrany garnitur to synonim męskiej elegancji. Kupując go, warto poświęcić kilka chwil na rzetelną analizę swojej sylwetki i dobór takiego fasonu, który będzie ją komplementował, zamiast wizualnie zaburzać proporcje. Wbrew pozorom znaczenie mają najdrobniejsze szczegóły, od mankietów, rodzaju klap, przez gramaturę tkaniny, aż po jej wzór. Marynarka w kratę, a może gładka? Spodnie z kantem czy bez? Sprawdź, jak prawidłowo dopasować garnitur dla pana młodego lub ten, w którym powalczysz o awans w pracy i unikaj błędów. 

Proponowane produkty z naszej kolekcji:

https://vestus.pl/garnitury/21-atramentowy-garnitur-meski-w-krate.html 

https://vestus.pl/garnitury/119-ciemnogranatowy-garnitur-meski-gv1027.html 

https://vestus.pl/garnitury/23-szary-garnitur-w-granatowa-krate-gt8003.html