Analiza kolorystyczna- Jaka kolorystyka pasuje do twojego typu urody? Najbardziej rzetelna analiza kolorystyczna. - Vestus
Analiza kolorystyczna- Jaka kolorystyka pasuje do twojego typu urody? Najbardziej rzetelna analiza kolorystyczna.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre kolory wydają się pasować do Ciebie lepiej niż inne? Dlaczego czujesz się tak dobrze w jednych odcieniach, a inne sprawiają, że czujesz się nieco niekomfortowo? Odpowiedzi na te pytania mogą kryć się w analizie kolorystycznej, fascynującej dziedzinie, która odkrywa, jak kolory mogą odzwierciedlać naszą osobowość oraz pasować do naszego typu urody.

 

 

Czym jest analiza kolorystyczna? 

Analiza kolorystyczna to więcej niż tylko określenie, które kolory pasują do twojej karnacji. To proces, który bada, jak kolory oddziałują na twoją skórę, oczy i włosy, a następnie wykorzystuje te informacje, aby zidentyfikować paletę kolorów, które najlepiej podkreślą twoje naturalne piękno. Jednak analiza kolorystyczna idzie o wiele dalej niż tylko aspekt zewnętrzny - dotyczy również tego, jak kolory wpływają na twoje samopoczucie i wrażenia, jakie wywołują u innych.

 

 

Określ swój typ 

Jednym z kluczowych elementów analizy kolorystycznej jest określenie twojego tzw. "sezonu" kolorystycznego - czy jesteś wiosną, latem, jesienią czy zimą. Każdy sezon ma swoją charakterystyczną paletę kolorów, które harmonizują z naturalnymi tonami skóry, oczu i włosów. Na przykład, jeśli jesteś wiosennym typem, to jasne i ciepłe kolory, takie jak soczysta zieleń czy delikatne odcienie różu, mogą być dla Ciebie najbardziej korzystne, podczas gdy dla typu zimowego, ostre kolory, takie jak intensywna czerwień czy głęboki granat, będą bardziej odpowiednie.

Nie chodzi jednak tylko o to, które kolory będą Ci najbardziej pasować do stroju - analiza kolorystyczna może również pomóc Ci zrozumieć, jak kolory mogą wpływać na Twoje samopoczucie i postrzeganie przez innych. Na przykład, noszenie kolorów, które harmonizują z Twoją naturalną paletą kolorów, może sprawić, że będziesz wyglądać zdrowszy i bardziej promienny. Ponadto, noszenie kolorów, które wywołują pozytywne emocje u Ciebie, może poprawić Twój nastrój i pewność siebie.

Warto również pamiętać, że analiza kolorystyczna to nie jest sztywna reguła - chodzi raczej o wytyczenie pewnej drogi, którą można dostosować do swoich indywidualnych preferencji i stylu życia. Chociaż pewne kolory mogą być zalecane dla danego sezonu, to nadal istnieje wiele sposobów na eksperymentowanie z różnymi odcieniami i kombinacjami kolorów, aby znaleźć coś, co pasuje do Ciebie najlepiej.

W końcu analiza kolorystyczna to nie tylko narzędzie do wyboru odpowiednich ubrań czy makijażu - to także sposób na odkrycie siebie i wyrażenie swojej osobowości poprzez kolory. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby lepiej poznać swoją paletę kolorystyczną i zacząć eksperymentować z kolorami, które najlepiej odzwierciedlają to, kim naprawdę jesteś.

 

  

 

Krok 1: Typ ciepły czy zimny?

Rozpoznanie swojego typu kolorystycznego (czyli czy jesteś typem zimnym, ciepłym, czy neutralnym) może być nieco trudne, ale istnieje kilka metod, które mogą Ci w tym pomóc. Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

 

Zwróć uwagę na kolor twojej skóry: Jeśli masz chłodną tonację skóry, skłonisz się bardziej ku typowi zimnemu, podczas gdy ciepła tonacja skóry sugeruje, że możesz być typem ciepłym. Skóra z chłodną tonacją często ma różowy lub oliwkowy odcień, podczas gdy skóra z ciepłą tonacją może mieć złocisty lub brzoskwiniowy odcień.

Sprawdź żyły na wewnętrznej stronie nadgarstka: Jeśli twoje żyły wyglądają na niebieskie lub fioletowe, jest to często oznaka chłodnego typu kolorystycznego. Jeśli wydają się bardziej zielone, jest to oznaka ciepłego typu kolorystycznego.

Przetestuj, jak reaguje twoja skóra na różne kolory ubrań: Przytrzymaj różne kawałki materiału (preferowanych kolorów) do swojej twarzy w dobrym oświetleniu i obserwuj, jak reaguje twoja skóra. Kolory, które sprawiają, że twoja skóra wygląda na bardziej promienną i zdrową, mogą wskazywać na twój typ kolorystyczny.

Zdobądź pomoc od profesjonalisty: Jeśli nadal masz wątpliwości co do swojego typu kolorystycznego, warto skonsultować się z profesjonalistą od analizy kolorystycznej, który może dokładnie ocenić twoją tonację skóry, kolor oczu i włosów, aby określić twój typ kolorystyczny.

Pamiętaj, że analiza kolorystyczna to bardziej złożony proces niż tylko określenie, czy jesteś typem zimnym czy ciepłym. Możesz także być neutralnym typem kolorystycznym, co oznacza, że możesz nosić zarówno chłodne, jak i ciepłe kolory. Kluczowe jest odkrycie, które kolory najlepiej podkreślają Twoje naturalne piękno i sprawiają, że czujesz się pewniej siebie.

 

 

Krok 2: Wiosna, lato, jesień… a może zima?

 

Analiza kolorystyczna dzieli ludzi na cztery podstawowe typy kolorystyczne: wiosnę, lato, jesień i zimę. Każdy typ kolorystyczny ma swoje charakterystyczne cechy, które obejmują tonację skóry, kolor oczu i włosów oraz ogólny wygląd. Oto krótki, ogólny opis każdego z tych typów:

 

Wiosna: Ludzie należący do wiosennego typu kolorystycznego mają zazwyczaj ciepłą tonację skóry o złocistym lub brzoskwiniowym odcieniu. Ich oczy często są jasne, np. niebieskie, zielone lub piwne, a włosy są zwykle w kolorze blond lub miodowym. Kolory, które pasują do wiosennego typu, to jasne, ciepłe odcienie, takie jak soczysta zieleń, delikatna różowa czy słoneczna żółć.

Lato: Osoby o letnim typie kolorystycznym mają zazwyczaj chłodną tonację skóry o różowym lub oliwkowym odcieniu. Ich oczy mogą być szare, niebieskie, zielone lub piwne, a włosy często występują w odcieniach blond, brązu lub czerni. Kolory, które najlepiej pasują do letniego typu, to zimne, stonowane odcienie, takie jak pastelowe niebieskie, miętowe zielenie czy delikatne fiolety.

Jesień: Ludzie należący do jesiennego typu kolorystycznego mają ciepłą tonację skóry o złocistym, brzoskwiniowym lub oliwkowym odcieniu. Ich oczy często są ciemne, np. brązowe, piwne lub zielone, a włosy mogą być w kolorze ciemnego brązu, rudym lub miedzianym. Kolory, które dobrze pasują do jesiennej palety, to ciepłe, intensywne odcienie, takie jak pomarańczowy, czerwony czy oliwkowy.

Zima: Osoby o zimowym typie kolorystycznym mają zazwyczaj chłodną tonację skóry o różowym lub oliwkowym odcieniu. Ich oczy są często intensywne, np. niebieskie, szare, zielone lub piwne, a włosy mogą występować w odcieniach czerni, ciemnego brązu lub platyny. Kolory, które pasują do zimowej palety, to ostre, kontrastowe odcienie, takie jak głęboka czerwień, intensywna purpura czy szmaragdowa zieleń.

 

 

Krok trzeci: podtyp pory roku

Jeżeli udało Ci się wybrać swoją główną porę roku - przed Tobą ostatni, chyba najtrudniejszy etap analizy kolorystycznej - wybór jednego ze szczegółowych 12 pór roku. Nagrodą będzie znajomość palety barw, która najlepiej pasuje do Twojego typu urody. Paletki barw znajdziesz poniżej.

 

 

Zima:

Zima prawdziwa (True Winter):

Osoby typu True Winter charakteryzują się wyrazistymi cechami twarzy, intensywną tonacją skóry o niebieskim lub różowym odcieniu oraz oczy o intensywnym, głębokim kolorze, takim jak niebieskie, zielone lub brązowe. Ich włosy mogą mieć intensywny, ciemny odcień, takie jak czarny, ciemny brąz lub ciemny popielaty blond. Kolory, które najlepiej pasują do zimy prawdziwej, to ostre, kontrastowe odcienie, takie jak głęboka purpura, intensywna czerwień, szafirowy niebieski czy czarna. Te intensywne, chłodne kolory podkreślają wyraziste cechy twarzy osoby True Winter i dodają jej elegancji i prestiżu. 

Odcień Skóry, kolor włosów oraz oczu:

    

Jaka kolorystyka pasuje do Prawdziwej Zimy:

 

  

  

Przykłady celebrytów, którzy są Prawdziwymi Zimami (True Winter):

Zima jasna (Bright Winter):

Osoby typu Bright Winter mają wyraziste cechy twarzy, intensywną tonację skóry o różowym, niebieskim lub złocistym odcieniu oraz oczy o intensywnym, jasnym kolorze, takim jak niebieskie, zielone, jasnobrązowe lub szare. Ich włosy mogą być w odcieniach platynowego blond, jasnego brązu lub czarnego. Kolory, które najlepiej pasują do jasnej zimy, to ostre, jasne odcienie, takie jak żywe czerwienie, intensywne niebieskie, soczysta pomarańcza czy głęboki fiolet. Te intensywne, kontrastowe kolory podkreślają wyraziste cechy twarzy osoby Bright Winter i dodają jej energii i zdecydowania.

 

Odcień Skóry, kolor włosów oraz oczu:

 

 

 Jaka kolorystyka pasuje do Jasnej Zimy:

  

 Przykłady celebrytów, którzy są Jasnymi Zimami (Bright Winter):

Zima ciemna (Dark Winter):

Osoby typu Dark Winter mają wyraziste cechy twarzy, intensywną tonację skóry o niebieskim, różowym lub oliwkowym odcieniu oraz oczy o intensywnym, głębokim kolorze, takim jak brązowe, zielone, szare lub niebieskie. Ich włosy mogą mieć intensywny, ciemny odcień, takie jak czarny, ciemny brąz lub ciemny popielaty blond. Kolory, które najlepiej pasują do ciemnej zimy, to głębokie, stonowane odcienie, takie jak bordo, ciemna zieleń, granat czy głęboki fiolet. Te intensywne, głębokie kolory podkreślają wyraziste cechy twarzy osoby Dark Winter i dodają jej elegancji i tajemniczości.

 

Odcień Skóry, kolor włosów oraz oczu:

 Jaka kolorystyka pasuje do Ciemnej Zimy:

 

 

Przykłady celebrytów, którzy są Ciemnymi Zimami (Dark Winter):

  

 

Lato: 

Lato prawdziwe (True Summer):

Osoby typu True Summer charakteryzują się neutralnymi cechami twarzy, tonacją skóry o delikatnym różowym lub szarym odcieniu oraz oczami o umiarkowanym kontraście. Ich włosy mogą być w odcieniach popielatego blond, popielatego brązu lub szarości. Kolory, które najlepiej pasują do lata prawdziwego, to stonowane odcienie, takie jak mięta, lawenda, kość słoniowa i różne odcienie szarości. Te stonowane, chłodne kolory harmonizują z naturalnymi cechami twarzy osoby True Summer, podkreślając ich delikatność i subtelność.

Odcień Skóry, kolor włosów oraz oczu:

Jaka kolorystyka pasuje do Prawdziwego Lata:

 

 Przykłady celebrytów, którzy są Prawdziwym Latem (True Summer):

 

Lato miękkie (Soft Summer):

Osoby typu Soft Summer mają delikatne cechy twarzy, stonowaną tonację skóry o różowym, beżowym lub oliwkowym odcieniu oraz oczy o łagodnych, pastelowych kolorach. Ich włosy mogą być w odcieniach popielatego brązu, jasnego brązu lub miedzi. Kolory, które najlepiej pasują do lata miękkiego, to stonowane, pastelowe odcienie, takie jak pudrowy róż, lawenda, seledyn czy beż. Te subtelne, stonowane kolory podkreślają delikatność i harmonizują z naturalnymi cechami twarzy osoby Soft Summer.

 

 

Lato jasne (Light Summer):

Osoby typu Light Summer mają jasne, delikatne cechy twarzy, tonację skóry o chłodnym odcieniu i oczy o delikatnych, pastelowych kolorach. Ich włosy mogą być w odcieniach platynowego blond, jasnego popielatego brązu lub srebrnego. Kolory, które najlepiej pasują do lata jasnego, to delikatne, pastelowe odcienie, takie jak błękit, jasny róż, mięta czy liliowy. Te jasne, delikatne kolory podkreślają naturalną delikatność osoby Light Summer i harmonizują z ich chłodnymi cechami twarzy.

  

  

Wiosna:

Wiosna jasna (Light Spring):

Osoby typu Light Spring charakteryzują się delikatnymi cechami twarzy, tonacją skóry o złocistym lub ciepłym odcieniu oraz oczy o delikatnych, pastelowych kolorach, takich jak niebieskie, zielone lub piwne. Ich włosy mogą mieć jasne, naturalne odcienie, takie jak platynowy blond, miodowy blond lub jasny brąz. Kolory, które najlepiej pasują do jasnej wiosny, to delikatne, pastelowe odcienie, takie jak delikatny róż, jasna żółć, miętowy lub lawendowy. Te delikatne, pastelowe kolory podkreślają naturalną delikatność osoby Light Spring i dodają jej świeżości i lekkości.

 

 

Wiosna prawdziwa (True Spring):

Osoby typu True Spring mają neutralne cechy twarzy, tonację skóry o ciepłym, złocistym odcieniu oraz oczy o średnim kontraście, które mogą być intensywne i jasne. Ich włosy mogą mieć naturalne odcienie, takie jak złocisty blond, miedziany lub jasny brąz. Kolory, które najlepiej pasują do prawdziwej wiosny, to ciepłe, jasne odcienie, takie jak pomarańcz, złota, soczysta zieleń lub jaskrawa żółć. Te jasne, ciepłe kolory podkreślają naturalną ciepłość osoby True Spring i dodają jej energii i radości.

 

 

Wiosna wyrazista (Bright Spring):

Osoby typu Bright Spring mają wyraziste cechy twarzy, tonację skóry o ciepłym, złocistym odcieniu oraz oczy o intensywnych, jasnych kolorach, takich jak niebieskie, zielone, brązowe lub szare. Ich włosy mogą mieć intensywne odcienie, takie jak jasny blond, miedziany lub złocisty brąz. Kolory, które najlepiej pasują do jasnej wiosny, to intensywne, jasne odcienie, takie jak ognista czerwień, intensywna pomarańcza, soczysta zieleń lub jasny błękit. Te jasne, intensywne kolory podkreślają wyrazistość cech twarzy osoby Bright Spring i dodają jej świeżości i dynamiki.

 

 

Jesień:

Jesień prawdziwa (True Autumn):

Osoby typu True Autumn charakteryzują się neutralnymi cechami twarzy, tonacją skóry o ciepłym, złocistym odcieniu oraz oczy o intensywnych, ciepłych kolorach, takich jak brąz, zieleń lub złoto. Ich włosy mogą mieć naturalne odcienie, takie jak miedziany, ciepły brąz lub rudy. Kolory, które najlepiej pasują do prawdziwej jesieni, to ciepłe, głębokie odcienie, takie jak ceglasta czerwień, ochra, oliwkowa zieleń lub rdzawa pomarańcza. Te ciepłe, intensywne kolory podkreślają naturalne ciepło osoby True Autumn i dodają jej elegancji i harmonii.

 

 

Jesień miękka (Soft Autumn):

Osoby typu Soft Autumn mają delikatne cechy twarzy, tonację skóry o ciepłym, złocistym odcieniu oraz oczy o łagodnych, stonowanych kolorach, takich jak brązy, oliwkowe lub brzoskwiniowe. Ich włosy mogą mieć stonowane, ciepłe odcienie, takie jak miodowy blond, miedziany lub ciemny brąz. Kolory, które najlepiej pasują do miękkiej jesieni, to stonowane, ciepłe odcienie, takie jak pudrowy róż, mięta, miedziana lub khaki. Te stonowane, delikatne kolory podkreślają naturalną łagodność osoby Soft Autumn i dodają jej subtelnego uroku i ciepła.

  

 

Jesień ciemna (Dark Autumn):

Osoby typu Dark Autumn mają wyraziste cechy twarzy, tonację skóry o ciepłym, złocistym odcieniu oraz oczy o intensywnych, głębokich kolorach, takich jak brąz, zieleń lub oliwka. Ich włosy mogą mieć intensywne, ciemne odcienie, takie jak ciemny brąz, miedziany lub ciemny blond. Kolory, które najlepiej pasują do ciemnej jesieni, to głębokie, intensywne odcienie, takie jak bordo, purpura, butelkowa zieleń lub cynamon. Te intensywne, głębokie kolory podkreślają wyrazistość cech twarzy osoby Dark Autumn i dodają jej elegancji i tajemniczości.

 

 

 

 Podsumowanie

Analiza kolorystyczna to proces identyfikacji najlepiej pasujących kolorów do danej osoby, uwzględniający cechy takie jak tonacja skóry, kolor oczu i włosów. Podczas analizy uwzględnia się również kontrast między tymi elementami. Dzięki analizie można określić typ kolorystyczny, co ułatwia dobór odpowiednich ubrań, makijażu i akcesoriów. Wykonanie takiej analizy może wydobyć Twoje naturalne piękno i stworzyć spójny, harmonijny wygląd. Koniecznie podziel się z nami swoim typem kolorystycznym lub jeśli masz wątpliwości to podziel się z nimi w komentarzu, postaramy się szybko odpowiedzieć.